Zraszacze wynurzalne – zastosowania

zraszacze wynurzalne hunter

Latem wygląd naszych ogrodów, podwórek oraz upraw w dużym stopniu uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych – zwłaszcza od ilości opadów. W końcu bez wody dostarczanej przez deszcz, rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać. Dlatego też podczas przedłużającej się suszy właściciele ogrodów muszą wziąć sprawy w swoje ręce i otoczyć przestrzeń wokół swojego domu wyjątkową opieką. Obowiązkowym elementem takiej pielęgnacji jest dodatkowe nawadnianie. Pomocne przy tym mogą być różne formy automatycznego nawadniania ogrodu, wśród których interesujące wydają się być zraszacze wynurzalne. Sprawdź jakie jest ich zastosowanie!

Jakimi cechami charakteryzują się zraszacze wynurzalne?

Jeśli zdecydujesz się zamontować w swoim ogrodzie system automatycznego nawadniania staniesz przed wyzwaniem związanym z doborem odpowiednich zraszaczy, które zajmą się rozprowadzeniem wody. A jest w czym wybierać, bowiem oferta sprzętu ogrodowego jest naprawdę szeroka. Dostępnych jest kilka modeli zraszaczy – kowadełkowe, statyczne, rotacyjne, ręczne, mikrozraszacze, młoteczkowe, a także coraz bardziej popularne zraszacze wynurzalne. Te ostatnie wyróżniają się spośród innych typów zraszaczy kilkoma interesującymi cechami charakterystycznymi. Specyficzne jest dla nich chociażby to, że posiadają one zdolność do wynurzania się spod powierzchni ziemi, gdzie zamontowana jest ich główna część. Dochodzi do tego, gdy w rurach przyłączonych do zraszacza pojawi się woda pod odpowiednim ciśnieniem. Zatem, zasada jest prosta, jeśli zraszacze nie pracują, są niejako schowane pod ziemią. W sytuacji, gdy konieczne jest podlanie określonego terenu, zraszacze zgodnie ze swoją nazwą wynurzają się i rozpoczynają pracę, do której są przystosowane. A zasięg ich oddziaływania może być naprawdę duży, bowiem potrafią podlewać obszar w kształcie okręgu, którego promień może mieć od trzech do nawet dziesięciu metrów.

Zraszacze wynurzalne – jakie jest ich zastosowanie?

Dzięki temu, że zraszacze wynurzalne posiadają wymienione powyżej cechy, ich zastosowanie jest stosunkowo duże. Przede wszystkim sprawdzają się na rozległych terenach pokrytych trawą. Zdolność do wydzielania wody na dużą odległość sprawia, że wystarczy dosłownie kilka prawidłowo rozmieszczonych zraszaczy, aby skutecznie nawodnić nawet bardzo rozległy obszar. Ponadto, inne typy zraszaczy bardzo często negatywnie wpływają na wygląd danego ogrodu lub podwórka. Są dosyć nieestetyczne i niejednokrotnie mogą uniemożliwiać wygodne korzystanie z pewnej przestrzeni. Całkowicie inaczej wygląda to w przypadku zraszaczy wynurzalnych. Te są widoczne tylko wtedy, gdy pracują. Jeśli podlewanie nie jest konieczne, zraszacze ukrywają się, dzięki czemu powierzchnia trawnika jest jednolita, a wysoką trawę bez przeszkód można skrócić za pomocą kosiarki. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zraszacze wynurzalne mogą być więc stosowane w ogrodach, w których trawnik zajmuje duży obszar, na kortach tenisowych, jak również boiskach sportowych.

Jak dopasować odpowiedni system nawadniania?

Jednak pojawia się pytanie dotyczące tego, czy zraszacze wynurzalne sprawdzą się w każdym ogrodzie? Wszystko zależy od cech charakterystycznych dla obszaru, który chcesz podlewać. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę? Najważniejsze są na przykład:

  • rodzaj roślin, które mają zostać dodatkowo nawodnione i ich zapotrzebowanie na wodę
  • wielkość przestrzeni, którą chce się podlewać
  • siła i intensywność strumienia wody, który ma wydostawać się ze zraszacza
  • kształt obszaru, do którego dzięki zraszaczom ma zostać dostarczona woda

Zraszacze wynurzalne – dlaczego powinny znaleźć się w Twoim ogrodzie?

Kiedy dojdzie do sytuacji, w której przeanalizujesz, że zraszacze wynurzalne są idealne do Twojego ogrodu i zainstalujesz je na trawniku, będziesz mógł czerpać z wielu związanych z tym korzyści. Podstawową kwestią jest to, że nawet jeśli zapomnisz nawodnić podwórko, właściwie zaprogramowane zraszacze wykonają całą pracę za Ciebie i zadbają o wygląd ogrodu. Dzięki zraszaczom wynurzalnym możliwe jest dostarczenie roślinom tyle wody, ile rzeczywiście potrzebują. Ani jedna kropla się wtedy nie zmarnuje, a dodatkowym zyskiem będzie zaoszczędzenie pewnej kwoty pieniędzy na rachunkach za wodę. Szerokie spektrum oddziaływania tych zraszaczy powoduje, że wystarczy umieścić ich kilka, a nawet duża powierzchnia może zostać szybko nawodniona.

Podsumowanie

Pragniesz mieć piękny ogród, który nawet podczas wakacyjnych upałów będzie pięknie się prezentował? Chcesz, aby Twój trawnik zawsze wyróżniał się intensywnym, zielonym kolorem? Jednak masz przy tym dość podlewania ogromnej powierzchni za pomocą tradycyjnej konewki wypełnionej wodą? Idealną odpowiedzią na Twoje potrzeby są zraszacze wynurzalne. Nie tylko nawodnią one trawnik zgodnie z jego potrzebami, ale również nie zaburzą jego atrakcyjności wizualnej. Mało tego, będziesz mógł raz na zawsze zapomnieć o czasochłonnym, samodzielnym podlewaniu. Wypróbuj je na swoim podwórku i sam przekonaj się o ich skuteczności.