Zraszacze – jaki wybrać?

Długie okresy bez deszczu, silne słońce, wysokie temperatury, a potem nagłe ulewy. W jednym zdaniu właśnie tak można opisać polskie lato. O ile taka pogoda nie wpływa zbytnio na życie ludzi, o tyle bezpośrednio przekłada się na szybkość wzrostu i rozwoju rośliny. Negatywny wpływ ma przede wszystkim susza. W końcu kiedy rośliny nie mają stałego dostępu do wody, nie mogą prawidłowo rosnąć. Jak więc można im pomóc? Receptą na to jest zainstalowanie w ogrodzie systemu, który automatycznie będzie nawadniał całą jego przestrzeń. Głównym elementem takiej instalacji są zraszacze – sprawdź jak wybrać, aby dostosować je do potrzeb poszczególnych roślin.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje zraszaczy ogrodowych?

Podjęcie decyzji o skorzystaniu ze zraszaczy w swoim ogrodzie to na dobrą sprawę dopiero początek całej przygody z systemami automatycznego nawadniania. Kolejnym krokiem jest bowiem dobór odpowiednich modeli zraszaczy. Do wyboru są następujące warianty: mikrozraszacze, zraszacze ogrodowe ręczne, zraszacze statyczne oraz obrotowe. Każdy z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi cechami, a te właściwości umożliwiają wykorzystanie zraszaczy w różnych miejscach. Pojawia się jednak pytanie – czym kierować się podczas wyboru jednego z tak wielu modeli. Wszystko zależy od tego czym wyróżnia się powierzchnia, jaką chcemy nawodnić. Trzeba chociażby zwrócić uwagę na wielkość obszaru, jaki chcemy podlewać, typ dominującego tam ukształtowania terenu, czy też rodzaj nawadnianych roślin. Dzięki temu nigdy nie przesadzi się z podlewaniem, a wręcz przeciwnie – zawsze dostarczy się taką ilość wody, jaka jest w danej chwili niezbędna. Przed udaniem się na zakupy warto więc dokładne przeanalizować wszystkie te kwestie, a wybór okaże się najlepszym z możliwych.

Jakie zastosowanie mają zraszacze?

Główną zaletą automatycznych systemów nawadniania jest ich duża uniwersalność. Nic więc dziwnego, że zastosowanie zraszaczy jest naprawdę szerokie. Spotkać można się z nimi w różnych sytuacjach. Najpopularniejsze jest zastosowanie zraszaczy w ogrodzie oraz na podwórku. Odpowiadają tam w głównej mierze za podlewanie trawnika, kwiatów i innych roślin. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zraszacze znalazły swoje miejsce także w sadach. Są tam potrzebne do nawadniania krzewów oraz drzew owocowych. Coraz częściej zraszacze są także montowane w szklarniach i tunelach, gdzie sadzi się przede wszystkim warzywa – ogórki, pomidory, paprykę i wiele innych. Zraszacze można umieścić także przy polach uprawnych i plantacjach. Ich zadaniem jest tam podlewanie posadzonych sadzonek lub posianych nasion, z których wyrosnąć mają owoce oraz warzywa. Sam więc widzisz, że zraszacze możesz wykorzystać także w swojej najbliższej okolicy. Na pewno bez trudu się one tam odnajdą.

Zraszacze – dlaczego warto z nich korzystać?

Mocnych stron zastosowania zraszaczy jest naprawdę wiele. Za wartość dodaną uważa się chociażby wspomnianą powyżej uniwersalność takiego rozwiązania. Inna zaleta związana jest z tym, że zraszacze mają wiele rodzajów. Dzięki temu można wybrać idealny w danej sytuacji model. Konkretny wariat zraszacza należy dopasować przede wszystkim do zapotrzebowania konkretnych roślin na wodę. Przykładowo, jeśli dane kwiatki są bardzo wrażliwe i łatwo jest je zniszczyć, należy postawić na zraszacze emitujące delikatną mgiełkę, która nawodni je, jednak nie doprowadzi do ich uszkodzeń. Ponadto, zakup takich zraszaczy nie jest dużą i kosztowną inwestycją, a pozwala otoczyć swój ogród, czy uprawy jeszcze większą opieką. Największą zaletą wydaje się być fakt, że zamontowanie zraszaczy to gwarancja pięknego ogrodu, cechującego się soczyście zieloną trawą, dorodnymi roślinami, jak również pięknymi drzewami oraz krzewami. Nie można zapomnieć także tego, że zraszacze, które zwykle są częścią automatycznego systemu nawadniania, wiążą się z dużą oszczędnością czasu oraz pracy. Są one zautomatyzowane i poprawnie zaprogramowane potrafią uruchomić się same, jak również wyłączyć później w odpowiednim momencie, po wykonaniu całej pracy. W przypadku innych modeli wystarczy tylko włączyć źródło wody, a zraszacze wszystko zrobią za nas. Jest to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą mieć piękny ogród, jednak są zbyt zapracowani, aby codziennie się nim zajmować. Jeśli chcesz czerpać ze wszystkich tych dogodności, nie zwlekaj już ani chwili dłużej, tylko dokonaj zakupu i montażu takiego systemu w swoim ogrodzie. Taka decyzja na pewno okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Podsumowanie

Chcesz, aby Twój ogród prezentował się pięknie nawet podczas największych upałów? Pragniesz, aby trawnik na Twoim podwórku wyróżniał się soczystym, zielonym kolorem nawet w czasie braku opadów i długiej suszy? Zaprezentowane powyżej rozwiązanie jest receptą na ten właśnie problem. Zamontowanie automatycznego systemu nawadniania wraz ze zraszaczami jest wygodne, a przy tym niezwykle pozytywnie wpłynie na stan oraz wygląd kwiatów, drzew i krzewów. Jeśli nie chcesz, aby rośliny w Twoim ogrodzie całkowicie uschły – postaw na sprawdzoną pomoc. Działanie zraszaczy na pewno pozytywnie Cię zaskoczy.