Suplementy dla koni – prawdy i mity

Konie, podobnie jak ludzie, do prawidłowego funkcjonowania swojego organizmu potrzebują odpowiednią dawkę witamin oraz składników odżywczych i mineralnych. Większość z nich dostarczana jest wraz z pożywieniem, które stanowi ich naturalne źródło. Dlatego też tak ważne jest ułożenie codziennego jadłospisu konia, adekwatnie do jego potrzeb żywieniowych. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że niejednokrotnie konieczne będzie wspomożenie konia i uzupełnienie niedoborów witaminowych poprzez odpowiednią suplementację. Sprawdź więc jak nie popełniać najpopularniejszych błędów żywieniowych u koni i dowiedz się jakich witamin potrzebuje Twoje zwierzę!

Czym jest suplementacja u koni?

Suplementacją nazywa się ogół czynności, które mają profilaktyczny charakter oraz chronią i wspomagają organizm konia. Głównym zadaniem suplementacji jest uzupełnianie braków witaminowych, które powstają w wyniku złej diety. Właściwie dobrana suplementacja pomaga zwierzęciu powrócić do dobrego stanu po przebytej chorobie, łagodzi objawy różnych schorzeń, jak również działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Polega ona na dostarczaniu zwierzęciu zbilansowanej dawki różnorodnych witamin oraz składników mineralnych. Wśród nich najważniejsze są: witaminy z grupy B, witamina D3, A i E, jak również wapń, fosfor, cynk, mangan, miedź, magnez, żelazo oraz kwas foliowy. Wiele suplementów ma także za zadanie wspomagać końskie stawy oraz wspierać rozwój ich tkanki mięśniowej.

Jak prowadzić suplementację?

Na początku należy zapamiętać, że podawanie konkretnego suplementu diety w danym okresie czasu, nie oznacza, że koń jest skazany na przyjmowanie go przez całe swoje życie. Dane składniki powinny być dostarczane tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Ich skład jest bowiem różnorodny, przez co niejednokrotnie można stwierdzić, że suplementy nie zawsze są w stu procentach zdrowe. Przed wyborem konkretnego suplementu dla konia, należy dokładnie zapoznać się z jego składem. Bowiem często producenci stawiają na niskiej jakości składniki, przez co suplementy stają się częścią diety konia, jednak nie pomagają mu, a wręcz przeciwnie przynoszą więcej szkód. Przywiązanie dużej wagi do suplementów, które się wybierze to podstawa. Nieprawidłowa decyzja w tym zakresie może bowiem doprowadzić do zmian w zdrowiu psychicznym oraz fizycznym konia. Może pojawić się ospałość, nadmierna pobudliwość, zaburzenia koncentracji, utrata energii, a nawet zbyt silne uspokojenie konia. Źle prowadzona suplementacja może doprowadzić nawet do powstania zaburzeń w zakresie funkcjonowania poszczególnych narządów, jak również całych układów w organizmie. Podając konkretny zestaw witamin trzeba więc nieustannie obserwować swoje zwierzę.

A co z elektrolitami?

Konie, które intensywnie trenują lub biorą udział w zawodach, pocą się, przez co niezbędne może okazać się podawanie im elektrolitów. To sposób na regenerację zwierzęcia po większym wysiłku i uzupełnienie powstałych braków w zakresie substancji mineralnych znajdujących się w jego organizmie. Jednak z dawkowaniem tego rodzaju produktów nie ma co przesadzać. Co do zasady bowiem zdrowy koń nie potrzebuje dodatkowej ilości elektrolitów. Przed ich podaniem należy więc dowiedzieć się jak funkcjonuje gospodarka wodno-elektrolitowa konia oraz jaka ilość poszczególnych pierwiastków znajduje się w jego organizmie. W tym celu służą specjalistyczne badania, takie jak: analiza moczy, morfologia oraz badanie nerek. Jeśli już zdecydujemy się na suplementację elektrolitów, trzeba pamiętać, aby robić to co najmniej na dwie godziny przed intensywnym wysiłkiem, bowiem elektrolity zwiększają pragnienie. Ponadto trzeba mieć świadomość, że dawkowanie elektrolitów przez długi okres czasu i bez jakichkolwiek ograniczeń może bardzo negatywnie wpłynąć na ich układ pokarmowy.

Jak dopasować sposób suplementacji do potrzeb konia?

Przed rozpoczęciem suplementacji należy dopasować jej rodzaj do potrzeb, jakie posiada nasze zwierzę. Dobrze jest omówić tę kwestię ze specjalistą – weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem, który najpierw zbada zwierzę, a później określi jaki jest poziom poszczególnych witamin i składników odżywczych. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na: stan zdrowia konia, prowadzony przez niego styl życia, codzienny plan dnia, rodzaj aktywności fizycznej, charakter wykonywanej pracy oraz skład diety.

Podsumowanie

Opieka nad koniem to nie tylko duża przyjemność, ale również cała masa wiążących się z tym obowiązków. Będąc właścicielem takiego wyjątkowego zwierzęcia pamiętać trzeba, że niejednokrotnie oprócz zbilansowanej diety, niezbędne jest podawanie suplementów diety. Jest to konieczne szczególnie w sytuacji, gdy ilość witamin i składników mineralnych dostarczanych w naturalny sposób wraz z pokarmem nie jest wystarczająca. Należy jednak mieć świadomość, że konkretną ilość suplementowanych wspomagaczy trzeba określić, mając na uwadze cały szereg indywidualnych cech danego zwierzęcia. Suplementacja musi więc być poprzedzona dokładną obserwacją konia, a nawet specjalistyczną poradą u zwierzęcego dietetyka lub weterynarza.