Rasy psów z włosami zamiast sierści

rasy psów z włosami zamiast sierści

Istnieje przekonanie, że psy z włosami zamiast sierści wywołują mniej reakcji alergicznych, dlatego też z powodzeniem mogą być przyjaciółmi wszystkich alergików. Nie jest to do końca właściwy tok myślenia, jednak stwierdzić trzeba, że psy posiadające włosy są naprawdę pięknymi zwierzętami. Psy z włosem są jednak nieco bardziej wymagające, bowiem wymagają bardziej skomplikowanej pielęgnacji – w jej skład wchodzą również wizyty u fryzjera dla psów. Warto to sobie uświadomić przed zdecydowaniem się na takiego właśnie pupila. A jest w czym wybierać – w końcu istnieje wiele ras psów, które zamiast sierści mają włosy. Sprawdź jakie są to rasy!

Czy psy z włosem uczulają?

Tak naprawdę nie istnieje pies który byłby w stu procentach hipoalergiczny. Bowiem to czy pies wywołuje alergie nie zależy od tego, czy posiada on sierść czy też włosy. To nie ten element odgrywa tutaj kluczowe znaczenie. Oczywiście wszystko zależy również od indywidualnych preferencji każdego człowieka, jednak trzeba jasno stwierdzić, że istnieją rasy psów, które uczulają w mniejszym lub większym stopniu. Głównym źródłem alergii w przypadku psów jest ślina oraz złuszczający się łupież i naskórek. I to właśnie te czynniki mogą powodować reakcje uczuleniowe, a nie sama sierść czy też psie włosy. Warto o tym pamiętać. Jednym z powodów, dla których psy z włosami uważane są za niepowodujące alergii jest to, że takie rasy psów mniej linieją. A fakt, że psie włosy nie są rozrzucone po całym mieszkaniu sprawia wrażenie, że takie psy są bardziej odpowiednie dla alergików.

Jakie są najpopularniejsze rasy psów z włosami?

Yorkshire terrier – to bardzo przyjazne dla ludzi pieski, które uwielbiają dobrą zabawę. Ich włosy mogą mieć barwę ciemną, srebno-złotą lub stalowo-złotą. Dla dobrego wyglądu ich włosów niezbędne jest regularne czyszczenie i mycie za pomocą specjalnych środków czyszczących dla zwierząt.
Shih tzu – to piesek, który może stać się idealnym towarzyszem codziennego życia. Jest bardzo wesoły i skory do zabawy oraz spacerów. Sprawdzi się w rodzinie, w której są dzieci, mało tego potrafi dogadać się również z innymi zwierzętami domowymi. Jego włos występuje w wielu kolorach, na przykład: beżowym, białym, a nawet czarnym. Niezbędna jest jego właściwa pielęgnacja, która pozwala zachować długie i miękkie w dotyku włosy przez długi czas. Tę rasę psów wyróżnia długi czas życia, bowiem Shih tzu mogą żyć nawet do 20 lat.
• Wśród innych ras wyróżnia się na przykład: charty afgańskie czy też maltańczyki.

Psy z włosami są naprawdę pięknymi zwierzętami – warto przyjąć je pod swój dach. Również, jeśli cierpimy na alergie pies z włosami zamiast sierści na pewno będzie dla nas bardziej odpowiedni. Jednak nawet wtedy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których zastosowanie pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia uczulenia lub innej reakcji alergicznej. Są to: dbanie o higienę psa, częste czyszczenie i odkurzanie mieszkania, sprzątanie miejsca, w którym przebywa pies oraz dokładne mycie rąk po każdorazowym kontakcie z psem.