Najjaśniejsza gwiazda na niebie

najjaśniejsza gwiazda na niebie

Nawet stąpając twardo po ziemi warto czasem unieść głowę i spojrzeć w niebo. Szczególnie nocą, kiedy jest one rozświetlone milionem gwiazd. To niesamowite przeżycie, które pozwala choć na chwilę się zapomnieć i kontemplować piękno otaczającego nas świata. Jednak jest jedna gwiazda, która wyróżnia się na nieboskłonie, bowiem świeci z największą mocą. Sprawdź jaka jest obecnie najjaśniejsza gwiazda na niebie!

Jakie są najjaśniejsze obiekty na niebie?

Najjaśniejsze jest oczywiście Słońce. Natomiast później lista najjaśniejszych gwiazd na nieboskłonie rozpoczyna się oczywiście od Syriusza. Ta gwiazda jest uważana za najjaśniejszą już od dziewięćdziesięciu tysięcy lat.

Następne w kolejności są następujące gwiazdy:
• Kanopus
• Arktur
• Alfa Centauri
• Wega
• Rigiel
• Procjon
• Achernar
• Betelgeza
• Hadar
• Kapella

Dlaczego Syriusz?

Syriusz jest największą gwiazdą południowego nieba. Jego nazwa ma swoje korzenie już w starożytności. W tłumaczeniach często definiowana jest właśnie jako gwiezdny pies. Jego nazwa odnosi się również do jego koloru. Bowiem mimo, że Syriusz jest widoczny jako biała gwiazda, astronomowie już od dawnych czasów opisują jego barwę jako czerwoną. Ciekawostką dotyczącą tej gwiazdy jest to, że gołym okiem widoczna jest ona jako pojedyncze ciało niebieskie. Jednak w rzeczywistości Syriusz stworzony jest z dwóch gwiazd. Syriusza A, czyli białej gwiazdy oraz Syriusza B, czyli białego karła o typie widmowym. Jednak prowadzący badania astronomowie są zdania, że obok tych dwóch części może znajdować się również trzeci element Syriusza – przyszłość pokaże, czy rzeczywiście zostanie on odkryty. Syriusz wyróżnia się przede wszystkim tym, że na niebie świeci najmocniej. Jednak jest on widoczny na nieboskłonie nie dlatego, że jest jakoś wyjątkowo bardziej jaśniejszy niż inne gwiazdy. Głównym powodem tego jest to, że Syriusz znajduje się stosunkowo blisko Ziemi.

Gdzie szukać Syriusza?

Syriusz położony jest w Gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Niezwykłą właściwością tej gwiazdy jest to, że można ją zaobserwować praktycznie z każdego miejsca na całej kuli ziemskiej. Wyjątkiem jest tylko Arktyka. Warto dodać, że widać go nawet gołym okiem. Co ciekawe, jeśli sprzyjają ku temu warunki Syriusz jest widoczny również za dnia. Jednak znalezienie Syriusza na niebie jest dużo łatwiejsze w nocy. Wtedy to trzeba wyszukać wspomniany wcześniej Gwiazdozbiór Wielkiego Psa, a w nim największą gwiazdę tej konstelacji. Wzrok trzeba kierować pomiędzy kierunkami południowym i wschodnim. Za najlepszy moment na obserwację Syriusza uważana jest godzina między 21:00 a 22:00. Warto więc wybrać się na taki nocny spacer, szczególnie w dni, w których nie występuje zachmurzenie.

Podsumowanie

Syriusz to prawdziwy król nieboskłonu. Jest najjaśniejszą ze wszystkich gwiazd i po prostu nie sposób go przeoczyć w trakcie obserwacji nieba. Syriusz jest wyjątkową ozdobą i dekoracją nieba, wyróżnia się silnym migotaniem i zwracającą uwagę, białą barwą. Podczas kolejnego nocnego spaceru spójrz w przestrzeń znajdującą się nad Twoją głową i odnajdź Syriusza.