Jakie zwierzęta żyją w Azji

jakie zwierzęta żyją w azji

Azja jest kontynentem, na którym spotkać można wiele ciekawych gatunków zwierząt, które nigdzie indziej nie występują. Mieszkając w Europie mamy możliwość podróżowania do Azji. Warto więc dowiedzieć się jakie zwierzęta możemy spotkać w trakcie takiej wycieczki. Sprawdź jakie zwierzęta żyją w Azji!

Daniel zwyczajny

Miejscem jego pochodzenia jest Azja Mniejsza. Ten ssak z rodziny jeleniowatych rozpowszechniony został również w wielu innych krajach, między innymi w Polsce. Dla tego zwierzęcia charakterystyczne jest to, że żeruje głównie nocą i to całymi stadami. Najczęściej można spotkać go na obrzeżach lasów, polach i łąkach.

Bawół indyjski

To zwierzę najczęściej można spotkać na terenie Tajlandii, Nepalu oraz Indii. Jest charakterystyczny dla terenów tropikalnych, a wymagania żywieniowe tego ssaka nie są wysokie. Żywi się przede wszystkim roślinnością porastająca bagna.

Borsuk azjatycki

Ten drapieżny ssak z rodziny łasicowatych spotykany jest na terenie: Rosji, Chin, Mongolii oraz Korei Północnej i Południowej. Natomiast Wołga w pewien sposób stanowi granicę jego występowania. Jego ulubionym miejscem zamieszkania są lasy liściaste i iglaste, szczególnie te, które znajdują się na dużych wysokościach.

Burunduk syberyjski

Burunduk jest gryzoniem, pochodzącym z rodziny wiewiórkowatych. Jest gatunkiem bardzo ruchliwym, który żywi się: nasionami, warzywami i owocami, a nawet małymi ptakami. Spotkać można go w: Korei oraz północnej Azji i Japonii.

Bandikot bengalski

Swoim wyglądem przypomina mysz, przez co często uważany jest za szkodnika. Został uznany za gatunek najmniejszej troski przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Terytorium jego występowania to przede wszystkim Azja Południowa oraz Azja Południowo-Wschodnia.

Jakie inne ssaki występują na terenie Azji?

Oto nazwy innych ssaków, które można spotkać na kontynencie azjatyckim: acerodon grzywiasty, borsuk japoński, bruzdowiórek chiński, chomiczak tybetański, chomiec kazachski, czykara dekańska, drzewiak złotogrzbiety, dzik euroazjatycki, futrzak sulaweski, gazela indyjska, górzak syberyjski, harpio lot filipiński, irbis śnieżny, jenot azjatycki, kolcomysz turecka, kotek bengalski, kretowiec tajwański, kuna japońska, lew azjatycki, lis tybetański, lotokot filipiński, łasica japońska, makak japoński, mundżak indyjski, mysz macedońska, niedźwiedź kamczacki, nornica koreańska, oryka arabski, pa guma chińska, sarna syberyjska, saola wietnamska, skał czak szczelinowy, sambar sundajski, smużka kaukaska, suhak północny, suseł dauryjski, szakal złocisty, szczur tajwański, ślepuszonka północna, tar himalajski, tarpan dziki, tygrys syberyjski, tygrys azjatycki, tygrys chiński, tygrys bengalski, tygrys indochiński, zębiełek arabski, wyrak sundajski, wyrak filipiński, wół mindorski, wiwerka malajska oraz słoń indyjski.

Powyższe zestawienie zawiera jedynie najbardziej popularne przykłady gatunków, które można spotkać na kontynencie azjatyckim. Warto mieć świadomość, że żyje tam również wiele innych ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb.